Krutynia
Dnia 11 czerwca klasy drugie wybrały się na wycieczkę krajoznawczą po zakątkach Warmii i Mazur, by podziwiać jej uroki. Celem podróży było poznanie nieco historii Naszego regionu oraz oczywiście integracja na łonie natury. Czas płynął nam szybko, gdyż pani przewodniczka ciekawie opowiadała o dziejach terenów, które oglądaliśmy z okna autokaru, np. genezę nazwy Warmia i Mazury czy legendę o herbie Mrągowa.
Pierwszym przystankiem była Krutyń, tam przesiedliśmy się na łodzie. Płynąc rzeką, mogliśmy spokojnie podziwiać ptactwo wodne oraz roślinność. Nie obyło się oczywiście bez wzajemnego wyrażania sympatii uczniowskich, czyli ochlapywania.
Kolejny etap wycieczki to leśniczówka w Praniu. Znajduje się tam muzeum K. I. Gałczyńskiego, które dokładnie zwiedziliśmy. Przygotowano także dla nas podchody po lesie. Dwie grupy ruszyły w przeciwnych kierunkach z mapami w ręku, aby ukryć cztery zadania. W połowie trasy minęliśmy się i zaczęliśmy szukać zagadek sprytnie ukrytych np. w pokrzywach czy przy pomoście. Zadania dotyczyły wierszy Gałczyńskiego, ale także musieliśmy sami ułożyć limeryki, które potem zostały odczytane na specjalnej scenie. Ostatni przystanek to ferma jeleniowatych w Kosewie. Po obejrzeniu prezentacji o zwierzętach na Mazurach, poszliśmy zwiedzać fermę. Mogliśmy podziwiać wiele kóz, saren czy jeleni różnych gatunków. Poznaliśmy nawet imiona części z nich. Udało nam się zobaczyć nawet jednodniową sarenkę zwaną cielakiem.
Wycieczka zakończyła się ogniskiem i pieczonymi kiełbaskami. Mazury zafundowały nam piękną pogodę oraz niezapomnianą przygodę.
opublikowano: 2013-06-20, © Agnieszka Słabuszewska,