Certyfikat Szkoła Przyjazna Środowisku
Dzieci z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 1 w Olsztynie od wielu lat są włączani w edukację ekologiczną. Wspólnie z całą Radą Pedagogiczną, rodzicami, uczniami i przedszkolakami postanowiliśmy na terenie szkoły zorganizować szkolny ogród dydaktyczny, w którym dzieci na świeżym powietrzu będą samodzielnie doświadczać, dostrzegać zależności i wzorce w przyrodzie, obserwować, rozpoznawać i kategoryzować świat roślin i zwierząt. Naszym zamierzeniem jest tak zorganizować proces edukacji, aby wyzwalać dziecięcą aktywność, motywację, zaciekawienie otaczającym światem.
Podjęliśmy się wielu działań m.in.
- - zorganizowaliśmy klasę w terenie,
- - wykonaliśmy skrzynki w których są hodowane zioła,
- - zrobiliśmy piaskownicę paleontologiczną, którą wypełniliśmy piaskiem, żwirem i drobnymi kamieniami,
- - zakupiliśmy trzy gabiony, które zostały wypełnione kamieniami ozdobnymi,
- - wspólnie z rodzicami wykonaliśmy domki dla owadów,
- - wszystkie drzewa w naszym ogrodzie zostały nazwane,
- - umieściliśmy stację meteorologiczną do stałego monitorowania pogody.
We wszystkich powstałych kącikach przyrodniczych stworzyliśmy każdemu dziecku możliwość wyboru dróg dochodzenia do wiedzy. Poprzez organizowanie warsztatów, happeningów, zabaw i zajęć dydaktycznych dzieci będą miały możliwość eksperymentowania, odkrywania i poznawania otaczającego nas świata i rozwijania zainteresowań zjawiskami przyrodniczymi, fizycznymi i chemicznymi.
Uzyskane efekty
- - Zagospodarowanie terenu pozwoliło na rozwijanie zainteresowań dzieci, poprzez polisensoryczne poznawanie rzeczywistości.
- - Zyskaliśmy bazę do zajęć z zakresu meteorologii i klimatologii oraz działań edukacyjnych związanych z geologią, entomologią, dendrologią
- - Rozbudziliśmy zainteresowania wychowanków problemem zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia, uświadomiliśmy, że zmiany klimatyczne są zależne od sposobu naszego życia.
- - Uwrażliwiliśmy naszych uczniów na dbałość o ekologię oraz pokazaliśmy jak powinna wyglądać prawidłowa postawa ekologa.
opublikowano: 2017-07-01, © Jolanta Abłam,