LISTOPAD/GRUDZIEŃ 2017 ROK
DRODZY RODZICE!
Pod koniec listopada dzieci z grupy: KRASNALE w czasie zajęć poznają świat sztuki z bliska – miejsce magiczne, jakim jest teatr. Słuchając licznych opowiadań, wierszy i bajek dzieci przybliżą sobie świat teatru, dowiedzą kim jest aktor, reżyser, scenograf , teatralna rodzinka: lalka, kukiełka, pacynka, mim , co to jest antrakt. Nauczą się wiersza pt.: „Teatr cieni” i piosenki pt: „Magiczne miejsce”. Wspólnie stworzą kodeks zasad savoir - vivre obowiązujących w kinie lub w teatrze za pomocą symboli. Nasza sala zamieni się w magiczny teatr , a dzieci wcielą się w rolę aktorów. Wykorzystując niewerbalne środki wyrazu: ruch, mimikę, spojrzenie wcielą się w rolę mima. Z wykorzystaniem zgromadzonej garderoby, rekwizytów i pacynek, jak prawdziwi aktorzy będą przedstawiać własne scenki i dialogi. Wcielając się w rolę aktora dzieci będą ćwiczyły mówienie szeptem, zwracać uwagę na hałas w otoczeniu i znaczenie ciszy w czasie odpoczynku. Dzieci będą miały okazję samodzielnie wykonać pacynkę z rękawiczki lub skarpetki i kukiełkę z łyżki drewnianej i zgromadzonych przedmiotów. Nie zabraknie też muzyki w naszym teatrze, słuchając „Arii Królowej Nocy” – „Czarodziejski flet” i „Arii Skołuby” – „Straszny dwór”, dzieci będą określały nastrój wysłuchanych utworów. Wiersz „Magia cieni”, R. Prymusa przeniesie dzieci do świata eksperymentów z cieniem, z użyciem papierowych sylwet różnych postaci i zwykłej lampki.
W czasie zajęć nie zabraknie też działań matematycznych. Pocztówkowe puzzle posłużą dzieciom do ćwiczenia pamięci i przeliczania elementów. Układanie historyjek obrazkowych ze znanych bajek w całość, pozwoli dzieciom ćwiczyć pamięć i koordynację wzrokowo – ruchową oraz umiejętność formułowania dłuższych wypowiedzi Czekają na dzieci również „Andrzejkowe czary – mary” w czasie których, będą brały udział we wspólnym wróżeniu. Przekonają się czy ich wróżby spełnią się w przyszłości. Dowiedzą się także „Co Mikołaj w worku niesie?”, będą rozpoznawać i nazywać przedmioty związane ze św. Mikołajem.
W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: TEATR W BIBLIOTECE?, wybierzemy się na zajęcia edukacyjne do Biblioteki w Gutkowie.
TEMATY KOMPLEKSOWE:
- •KIEDY NUDZISZ SIĘ, W TEATR POBAW SIĘ. (26 listopada - 8 grudnia 2017 r.)
- •W OCZEKIWANIU NA MAGICZNE ŚWIĘTA. (11 grudnia – 22 grudnia 2017r.)
Wiersz pt.: „TEATRZYK CIENI”
Jesień. Długie wieczory,
A taki krótki dzień !
Lecz nudzić się nie można
Jeśli jest z nami cień…
Trzeba tylko z papieru
Wyciąć różne postacie
Potem lampę zaświecić
I już – teatrzyk macie !
W tym dziwnym teatrzyku
Grają aktorzy – cienie …
Chodzą , tańczą , śpiewają
Na ścianie jak na scenie .
Piosenka pt.: „MAGICZNE MIEJSCE”:
1. Teatr to jest widownia i scena,
niby nic magicznego w tym nie ma.
Aż do chwili, gdy nagle na scenie
dziwne zacznie się dziać przedstawienie.
Ref: Bo w teatrze, w teatrze, w teatrze,
Czarodziejskie jest to, na co patrzę,
Gdy się tylko podnosi kurtyna,
to od razu czar działać zaczyna.
2. Każda bajka się zdaje prawdziwa,
gaśnie światło i scena ożywa.
Wszystko może się zdarzyć na scenie.
Działa czar, póki trwa przedstawienie.
Ref: Bo w teatrze...
3. Teatr gra, każdy ma, czego szuka,
A to wszystko nazywa się sztuka.
Gdy dorosnę, to może tu wrócę,
żeby zagrać na scenie w tej sztuce.
DRODZY RODZICE;
Temat: „W oczekiwaniu na magiczne Święta.” (od 11.12 – 22.12.2017r.)
W drugim tygodniu grudnia dzieci z grupy „Krasnale” dowiedzą się jak wygląda droga listu od adresata do nadawcy w związku z wysyłanymi tradycyjnie kartkami świątecznymi do Rodziny, bliskich i znajomych. Różnorodne zabawy dydaktyczne, pantomimiczne i plastyczne pozwolą nam przybliżyć tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia: poznamy 12 potraw wigilijnych, znaczenie ich składników w tradycji ludowej, dowiemy się jak wygląda szopka bożonarodzeniowa, jakie postacie tam występują i zwierzęta, poznamy znaczenie wartości darów w naszym życiu codziennym: miłości, pokory, troski o innych, uczciwej pracy, posłuszeństwa. Według tradycji i przepisu zrobimy pierniki, które później upieczemy i udekorujemy lukrem.
Nauczymy się kolędy pt.: „Świeć gwiazdeczko” i wspólnie przygotujemy uroczyste przedstawienie – Jasełka pt.: „Pokłon pastuszków” z okazji Świąt Bożego Narodzenia dla dzieci z Przedszkola. Wybierzemy się na wycieczkę na Stare Miasto na „IX Warmiński Jarmark Świąteczny”, na pocztę w Gutkowie i do Kościoła w Gutkowie żeby zobaczyć szopkę bożonarodzeniową. Podsumowując dzieci z grupy Krasnale czeka dużo pracy w okresie przedświątecznym, żeby później mogły ze spokojem i radością cieszyć się czasem wolnym ze swoimi Rodzicami, Rodzeństwem, Rodziną bliską i daleką, znajomymi przy świątecznym stole.
Kolęda pt.: „Świeć gwiazdeczko”
1. Zaprowadź mnie, prosto do Betlejem
zaprowadź mnie, gdzie Bóg narodził się
zaprowadź mnie, nie mogę spóźnić się x2
Ref: Świeć, gwiazdeczko, mała świeć
do Jezusa prowadź mnie x2
2.Narodził się, Bóg stąpił na Ziemię
Narodził się, by uratować mnie
Narodził się i nie zostawił mnie x2
Ref: Świeć, gwiazdeczko, mała świeć
do Jezusa prowadź mnie x2
3. Czekaja tam, Józef i Maryja
Śpiewają nam, śpiewają glorija
To glorija, święta historija x2
Ref: Świeć, gwiazdeczko, mała świeć
do Jezusa prowadź mnie x2
Zaprowadź mnie, prosto do Betlejem
zaprowadź mnie, gdzie Bóg narodził się
zaprowadź mnie, nie mogę spóźnić się x2
Ref: Świeć, gwiazdeczko, mała świeć do Jezusa prowadź mnie x2
opublikowano: 2017-12-12, © Alicja Wysocka,